Wszystko (w sumie) zaczęło się od Photoshop'a - Blog Graficzne.pl

Wszystko (w sumie) zaczęło się od Photoshop’a

2

Na świecie nie ma chyba grafika, który nie wie, czym jest Photoshop, czy InDesign. Aplikacje od Adobe od wielu lat są standardem, który próbuje naśladować wielu innych producentów, jednak nie na tyle skutecznie, żeby udało się zdeklasować słynnego konkurenta. Oprogramowanie Adobe to ogromny pakiet innowacji, funkcji dostępnych na urządzeniach MAC i PC. W niniejszym artykule opowiadamy nieco o firmie i jej produktach.

Wszystko (w sumie) zaczęło się od Photoshop’a

Adobe, istniejące na rynku blisko 40 lat, jest twórcą standardu PostScript – powszechnie stosowanego języka opisu stron oraz PDF – formatu plików służącego do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych. Prawa do dystrybucji programu Photoshop autorstwa Thomas’a Knoll’a, firma nabyła we wrześniu 1988 roku, a pierwszą wersję wypuściła na rynek dwa lata później. Jakiś czas później Adobe zakupiło jeszcze m.in. firmy Aldus, Macromedia, Syntrillium Software stając się posiadaczem praw do programów takich jak Page Maker, After Effects, FreeHand, Flash, czy Cool Edit Pro (obecnie Audition).

Photoshop, dostępny początkowo na komputery Macintosh, na platformie Windows pojawił się po raz pierwszy w listopadzie 1993 roku. Wersja 7.0 z 2002 roku była ostatnim, samodzielnym wydaniem programu. Jako, że producent przez lata pozyskał prawa do dystrybucji najróżniejszego oprogramowania, począwszy od ósmej wersji Photoshop’a, zaczął umieszczać go w pakiecie , nazwanym Creative Suite (CS). Aplikacje znajdujące się w Creative Suite można było nabywać oddzielnie, aż do wersji CS6 wydanych w maju 2012 roku. Co ważne z perspektywy czasu, obecnie na aukcjach intyernetowych wciąż można spotkać aplikacje z pakietu CS6 i wcześniejszych, jednak z uwagi na coraz większe problemy z kompatybilnością z nowymi systemami operacyjnymi ich zakup nie ma większego sensu.

Adobe zmieniło zasady dystrybucji oprogramowania

Dotychczas zakup oprogramowania – czy to Photoshopa, Illustratora, czy Premiere Pro – był banalnie prosty: wystarczyło kupić produkt, aby można było z niego korzystać dożywotnio. Seria Creative Suite 6 była ostatnią, w której istniały pudełkowe wersje produktów Adobe (na chwilę obecną jedynymi programami dostępnymi w wersji pudełkowej są Photoshop Elements,  Premiere Elements oraz Acrobat).

Wszystko zmieniło się w 2013 roku, kiedy Adobe zdecydowało się zaprezentować plan Creative Cloud. Od tamtego momentu kluczowe oprogramowanie przestało posiadać wieczyste prawa użytkowania, zamiast tego zaczęto oferować licencje na użytkowanie czasowe, co – jak się okazało – stało się dla Adobe istną żyłą złota.

Od 2013 roku (za sprawą zmiany modelu dystrybucji oprogramowania) zyski producenta stale wzrastają, a to przekłada się m.in. na fundusze przeznaczane na opracowanie i wdrażanie nowych funkcji programów oferowanych w ich kolejnych wersjach. W okresie subskrypcji, za określoną kwotę (płatną w wariancie miesięcznym, rocznym lub w niektórych przypadkach – kilkuletnim) otrzymujemy na bieżąco wszystkie wychodzące aktualizacje, mamy więc komfort pracy z zawsze najnowszymi wersjami. Dodatkowo, Adobe oferuje w pakiecie również m.in. niewielką przestrzeń na dane w chmurze i możliwość zbudowania swojej strony w Adobe Portfolio.

Zdjęcia, fonty i plan fotograficzny do kompletu

W 2011r. Adobe zakupiło firmę Typekit. Za sprawą tej operacji, w ramach członkostwa Creative Cloud umożliwiono kreatorom korzystanie z tysięcy fontów. Użytkownicy posiadają dostęp do zasobów z poziomu oprogramowania, co więcej – nie muszą martwić się o kwestie praw do komercyjnego wykorzystania czcionek (zasady te reguluje licencja), a to otwiera drogę do swobodnego  wykorzystywania ich w projektach graficznych, czy przy projektowaniu stron internetowych.

Jakby tego było mało, w 2015 roku, po zakupie Fotolii – największego banku zdjęć istniejącego na rynku, Adobe uruchomiło własny stock, również integrując go ze swoimi programami – m.in. z Photoshopem, InDesignem i Premiere Pro. Stock otwiera się w karcie przeglądarki, po wybraniu na stronie interesującego zdjęcia, wystarczy kliknąć przycisk „Save Preview to My Library”. Wybrany obrazek pojawia się w panelu Libraries i możemy używać go w projekcie, jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Dla fotografów, którzy nie potrzebują dostępu do wszystkich aplikacji z pakietu Creative Cloud, Adobe stworzyło specjalną ofertę – Plan Fotograficzny. Jest to połączenie kilku, pełnych wersji produktów: Photoshop Lightroom, Lightroom Classic Photoshop, Photoshop na tablecie iPad, Adobe Spark oraz usługi Adobe Portfolio ułatwiającej zbudowanie własnej witryny. Do kompletu Adobe oferuje w zależności od wybranego wariantu, 20GB lub 1TB miejsca na przechowywanie plików w chmurze.

Oferta. Jaki plan wybrać?

Adobe Creative Cloud jest dostępny w subskrypcjach zarówno dla użytkowników indywidualnych, uczniów i nauczycieli, jak i dla firm (zespołów). Warianty subskrypcji różnią się cenami i sposobem zarządzania kontem.

Licencje aktywowane na koncie użytkownika
(jeden użytkownik, brak możliwości zmiany):

Licencje dla zespołów i grup roboczych aktywowane poprzez panel zarządzania licencjami
(administrator w dowolnym momencie może przypisać lub zmienić użytkownika licencji):

Zawartość pakietu Adobe Creative Cloud

Obecnie rozwijane oprogramowanie stacjonarne:

Adobe Acrobat Pro DC – tworzenie i zarządzanie PDF
Adobe Acrobat DC – tworzenie i modyfikacja PDF
Adobe Acrobat Reader – czytnik PDF
Adobe AIR – środowisko uruchomieniowe dla aplikacji napisanych w technologii Adobe Flash/Adobe Flex
Adobe After Effects – animacje i efekty specjalne
Adobe Audition – program do zaawansowanej edycji dźwięku przeznaczony dla muzyków i profesjonalistów
Adobe Bridge – rozbudowany menedżer plików graficznych do DTP
Adobe Captivate – tworzenie rozbudowanych interaktywnych kursów internetowych
Adobe Character Animator – animowanie postaci 2D w czasie rzeczywistym
Adobe ColdFusion – tworzenie aplikacji webowych w języku CFML
Adobe Dreamweaver – graficzne tworzenie stron internetowych
Adobe Dimension – fotorealistyczne obrazy dzięki łatwemu tworzeniu kompozycji 2D i 3D
Adobe Animate (dawniej Adobe Flash Proffessional) – tworzenie dynamicznych, interaktywnych prezentacji multimedialnych i programów wykonywalnych
Adobe Flex – tworzenie aplikacji webowych w oparciu o technologię Flash
Adobe Fuse – tworzenie własnych postaci 3D do projektów programu Photoshop
Adobe FrameMaker – desktop publishing dla szczególnie obszernych publikacji
Adobe Illustrator – grafika wektorowa
Adobe InCopy – uproszczenie przepływu dokumentów podczas składania publikacji DTP
Adobe InDesign – składanie publikacji wielostronicowych DTP (grafika i teksty)
Adobe LiveCycle – tworzenie biznesowego przepływu danych
Adobe Media Encoder – szybkie wysyłanie plików wideo na dowolny ekran
Adobe Photoshop – grafika rastrowa, 3D, analiza obrazów
Adobe Photoshop Lightroom (Adobe Lightroom Classic CC (lokalnie) oraz Adobe Lightroom CC (w chmurze)) – obróbka i wywoływanie zdjęć z aparatów cyfrowych
Adobe PhoneGap Build – pakowanie aplikacji dla urządzeń przenośnych w chmurze
Adobe Prelude – gromadzenie metadanych, rejestrowanie i wersje wstępne
Adobe Premiere Pro – edycja wideo, montaż filmów
Adobe Project Rush – edycja i udostępnianie filmów online
Adobe RoboHelp – tworzenie rozbudowanych systemów pomocy i baz wiedzy
Adobe Scout – profilowanie gier Flash na stronach internetowych i urządzeniach
Adobe Stock – licencjonowane zasoby fotograficzne
Adobe XD (Experience Design) – projektowanie i tworzenie prototypów interfejsów użytkownika witryn i aplikacji na urządzenia przenośne

Obecnie rozwijane aplikacje mobilne:

Adobe Reader – czytnik plików PDF
Adobe Sign – podpisy elektroniczne
Adobe Capture CC – przechwytywanie zdjęć i przekształcanie ich w motywy kolorystyczne, wzorki, kroje pisma, materiały, pędzle oraz kształty
Adobe Captivate Prime – system zarządzania nauczaniem
Adobe Comp CC – projektowanie układów
Adobe Connect – tworzenie szkoleń cyfrowych i seminariów internetowych
Adobe Content Viewer – podgląd interaktywnych publikacji cyfrowych
Adobe Digital Editions – czytnik eBook
Adobe Fill & Sign – wypełnianie, podpisywanie i wysyłanie formularzy na urządzeniach przenośnych
Adobe Illustrator Draw – tworzenie projektów wektorowych
Adobe PhoneGap Developer – przeglądarka aplikacji PhoneGap
Adobe Photoshop Express – szybka edycja zdjęć
Adobe Photoshop Fix – retuszowanie zdjęć
Adobe Photoshop Lightroom Mobile – mobilna wersja programu Adobe Photoshop Lightroom
Adobe Photoshop Mix – kadrowanie i łączenie obrazów
Adobe Photoshop Sketch – rysowanie i malowanie
Adobe Premiere Clip – montowanie filmów
Adobe Scout – profiler nowej generacji dla treści Flash
Adobe Spark Post, Adobe Spark Page, Adobe Spark Video – mobilne aplikacje pozwalające na korzystanie z Adobe Spark

Podziel się tym ze znajomymi.

2 komentarze

  1. To ciekawe jak wielką sławę przez te wszystkie lata zdobył Photoshop. Ostatnio projektowałem sobie w nim motyw na case na tablet. Do przeczytania tego wpisu wydawało mi się, że Photoshop jest w miarę nową inicjatywą. Dobrze, że wyprowadziliście mnie tego błędu. Świetny i profesjonalny wpis.

Zostaw komentarz