Spyder5 Elite – poradnik. Część 2. - Blog Graficzne.pl

Spyder5 Elite – poradnik. Część 2.

1

Oprogramowanie do kalibratora Datacolor Spyder 5 ELITE pozwala nam do dokładną analizę naszego monitora lub panelu LCD w laptopie. Dzięki wykorzystaniu tych funcji mamy pełny obraz jakości wyświetlacza i jego możliwości. Znając jego dokładne parametry oraz niedociągnięcia możemy świadomie pracować z kolorem, wiedząc w jakich zakresach nasz monitor się myli, gdzie może przekłamywać kolory. A jak mówi stare przysłowie – wiedza jest kluczem do sukcesu :)

Walidacja monitora

Aby dostać się do opcji analizy naszego monitora wybieramy z menu Shortcuts: Display Analysis.

Wybór elementów analizy monitora.

Mamy do wyboru 6 testów które objawia nam całą prawdę o możliwościach i ułomnościach naszego monitora.

  • Gamut – wykres przedstawiający saturację kolorów monitora
  • Tone Response – wykres przedstawiający odpowiedź tonalną i punkt bieli monitora
  • Brightness and Contrast –  wykresy jasności, kontrastu i punktu bieli przy różnych ustawieniach jasności monitora
  • White Balance …. – wykresy jasności, kontrastu i punktu w różnych trybach predefiniowanych
  • Screen Uniformity –  wykresy jednolitość kolorów i jasności monitora
  • Color Accurancy – analiza stopnia precyzji w odtwarzaniu różnych kolorów

Program wskaże nam , gdzie umieścić czujnik i poinformuje, w którym momencie zmienić jasność wyświetlacza. Na początkowym etapie testu jasności i kontrastu należy ustawić jasność na poziomie 0%. Sam test zajmuje około 10 sekund. Przy całkowicie wyciemnionym ekranie nie da się sprawdzić, czy test dobiegł końca, dlatego należy odczekać ok. 10 sekund i zwiększyć jasność, aby kontynuować.

Poniżej umieszczam przykładowe testy monitora. Wszystko jest przejrzyste i łatwe do interpretacji.

Gamut monitora

Odpowiedź tonalna monitora

Równomierność kolorystyczna

Walidacja odpowiedzi kolorystycznej monitora

Po prawidłowo przeprowadzonym teście otrzymujemy naprawdę bardzo dużo danych. Zwróćcie uwagę jak mały jest pasek przewijania na niektórych zrzutach ekranu :) Na ostatnim zrzucie widzimy też ładny pik na turkusie – to wredny kolor do reprodukcji na monitorze wąskogamutowym.

W oprogramowaniu Spyder5 Elite znajdziemy jeszcze jedną fajną funkcję, której nie testowałem, ale warto o niej wspomnieć. Jest to StudioMatch.

W tym trybie wybieramy monitory, dla których program ma zastosować funkcję StudioMatch. Tryb StudioMatch pozwala uzyskać spójne obrazy na wszystkich wyświetlaczach podłączonych do danej stacji roboczej. Jeśli przeprowadzamy kalibrację pod kątem innych monitorów, wprowadzamy najniższą wartość jasności. Jeśli inne monitory nie zostały jeszcze skalibrowane, zostawiamy to miejsce puste. Po kliknięciu „Next” program spyta o zgodę na przeprowadzenie pomiaru oświetlania w pomieszczeniu. Upewniamy się, że na ekran i kalibrator Spyder nie pada bezpośrednio światło i klikamy„Next”. Następnie program dokona pomiarów jasności wyświetlaczy, które mają zostać dopasowane. Program prześledzi pomiary i na ich podstawie zaproponuje rekomendowane ustawienia krzywej gamma i punktu bieli, a także określi docelowy poziom jasności. Zapamiętujemy go, aby móc dopasować monitory podłączone do innego urządzenia. Klikamy„Next”; program poprosi o zapisanie wartości docelowej. Po zapisaniu pliku program wskaże jego lokalizację. Jeśli przeprowadzamy kalibrację monitorów podłączonych do innego komputera, kopiujemy ten plik na dany komputer i wybieramy go do kalibracji. Klikamy „Next”, aby rozpocząć proces kalibracji. W trybie StudioMatch kalibracja zostanie wykonana dla obu monitorów.

Mam nadzieję że przybliżyłem Wam trochę funkcjonalność oprogramowania Datacolor Spyder5 Elite.

Datacolor-Spyder5-family-ulotka_PL.

Produkty Datacolor znajdziecie oczywiście w naszym sklepie.

Podziel się tym ze znajomymi.

1 komentarz

  1. Pingback: Kalibrator Datacolor SpyderX. Co nowego? - Blog Graficzne.pl

Zostaw komentarz