Rozdajemy maszynerię za darmo!

Rozdajemy maszynerię za darmo!

0

W dobie powszechnej cyfryzacji nie sposób obejść się bez profesjonalnych narzędzi do projektowania i edycji grafiki rastrowej. To prawda, że od lat na rynku prym wiodą Adobe do spółki z Corelem, ale obok ich produktów istnieją również inne, autorskie rozwiązania. Choćby Machinery HDR Effects od Marka Dudy.

Trzeba się naklikać…

Profesjonaliści twierdzą, że jeśli nie uda się zrobić czegoś graficznie w Photoshopie, to znaczy, że nie da się tego graficznie zrobić w ogóle. Coś w tym jest. Photoshop to bardzo złożone, profesjonalne narzędzie, ale żeby dokonywać w nim obróbki plików graficznych, czy RAW’ów (surowy format zapisu danych z matrycy światłoczułej) – trzeba znać je na zaawansowanym poziomie i naklikać się przy tym solidnie w celu uzyskania interesujących efektów. Podobnie jest z Lightroomem, którego mnogość funkcji może zniechęcić niejednego, początkującego fotografa.

Machinery HDR Effects wydaje się być produktem adresowanym do mniej zaawansowanych użytkowników, jednak – dzięki wykorzystaniu techniki HDR – finalne efekty pracy z materiałem źródłowym robią naprawdę oszałamiające wrażenie! Do ich uzyskania użytkownik nie potrzebuje specjalistycznej wiedzy, a dzięki gotowym zestawom ustawień imponujące efekty można uzyskać w mgnieniu oka, nawet z pojedynczej fotografii zapisanej w formacie jpg! Wszystko za sprawą niezwykle intuicyjnego interfejsu, jaki posiada program.

Z czym zjeść HDR?

Upraszczając temat, zadaniem technologii HDR w fotografii jest uzyskanie na zdjęciu ponadprzeciętnej rozpiętości tonalnej, porównywalnej z jakością obrazu widzianego przez ludzkie oko.

Nie jest niczym specjalnie odkrywczym, że matryce aparatów fotograficznych nie są w stanie rejestrować tak szerokiego zakresu jasności. Co więcej – przy większej rozpiętości rozłożenia światła fotografowanej sceny nie do uniknięcia jest niedoświetlenie lub prześwietlenie części kadru. Dlatego też standardowe zdjęcie z ekspozycją uśrednioną dla całego kadru (tzw. ekspozycja matrycowa), będzie posiadać braki szczegółów w światłach i cieniach.

Aby na zdjęciu HDR oddać szczegóły zarówno prześwietlonych fragmentów kadru, jak i niedoświetlonych, wykonuje się zazwyczaj 3-5 fotografii tego samego obiektu, czy miejsca (w zależności od jakości sprzętu i rozpiętości tonalnej kadru), po czym nakłada się je na siebie za pomocą komercyjnych lub darmowych programów graficznych.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że mnogość i poziom skomplikowania czynności (zwłaszcza precyzyjne nałożenie serii zdjęć na siebie) nie należy do specjalnie ulubionych, a same efekty finalne uzyskiwane klasycznymi metodami – kolorystycznie i jakościowo odbiegają często od tych iście bajkowych, jakimi chwalą się pasjonaci fotografii w sieci. Dlaczego więc nie uprościć sobie życia?

Kup sobie maszynerię…

Machinery HDR Effects to oprogramowanie z mnóstwem funkcji, jednak w temacie konstruowania materiałów HDR o jego wyższości nad Photoshop’em czy Paint Shop Pro świadczy niezwykle intuicyjna obsługa.

Posiadając serię obrazów naświetlonych z różną ekspozycją, wystarczy przeciągnąć je z folderów do okna programu. Machinery samodzielnie przetworzy pliki, nawet automatycznie (o ile zaznaczymy taką opcję w programie) wyrówna ewentualne przesunięcia w serii obrazów!

Jeśli użytkownik posiada tylko jedno zdjęcie ze słabo widocznymi szczegółami w ciemnych partiach obrazu, może użyć opcji Bracketing z menu kontekstowego, dzięki której program automatycznie wygeneruje brakujące klatki obrazu.

W aplikacji większość czynności wykonuje się za pomocą przesuwania suwaków lub operacji na punktach kontrolnych krzywych, a efekt wprowadzanych zmian widoczny jest natychmiast na podglądzie. W tej kwestii znakomicie sprawdza się podgląd dzielony „przed i po”, w którym zdjęcie po obróbce wyświetla się obok wersji źródłowej, co przekłada się bezpośrednio na komfort pracy.

Program posiada opcje przetwarzania wsadowego, redukcję szumów, korektę balansu bieli, panel operacji na histogramie, czy krzywej kontrastu. Jasność, kontrast i poziom światła można również regulować za pomocą suwaków, a ich poziomy obserwować bezpośrednio w oknie podglądu.

Poza tym Machinery posiada możliwości regulacji detali, winietowania, wygładzania, miękkości, wyostrzania obrazu oraz opcję usuwania ze zdjęć „duchów” (rozmazane lub półprzezroczyste elementy obrazu oryginału, pozostałe po złożeniu obrazu z serii zdjęć) i aberracji chromatycznej. Ma wbudowany mikser jasności oraz trzy panele regulacji kolorów.

Profesjonalne kolorowanie obrazu

W trybie presetów również można podejrzeć, jak zastosowana tablica wpływa na obraz. Ustawienia predefiniowane podzielone są na 5 folderów: – Oznaczone 1, 2 i 3 – foldery gotowych presetów dostarczonych razem z programem. Oznaczony literą – U – to już folder presetów stworzonych przez użytkownika. Oznaczenie 3D LUT – folder presetów z tonacjami kolorów.

3D LUT to trójwymiarowa tablica kolorów RGB, służąca do przekształcania całej przestrzeni barwnej w inną. Tablice kolorów są zapisane w formacie „cube”, można je stworzyć samodzielnie, lub pobrać gotowe z wielu miejsc w sieci. Machinery HDR Effects został wyposażony w funkcję kolorowania obrazu przy pomocy tablic 3D LUT wraz z pojawieniem się wersji 3.0.

Warto, czy nie warto?

Machinery nie jest programem dla wszystkich. Z pewnością jednak z jego posiadania ucieszą osoby, które zupełnie hobbystycznie tworzą kompozycje obrazów, które następnie udostępniają w sieci. Dla fotografów i grafików z kolei, Machinery powinien być absolutnym „must have”, uzupełniającym pracę z Lightroomem (bo dostępny jest również jako wtyczka do Adobe Lightroom), czy Photoshopem. Program dostępny jest w umiarkowanej cenie, posiada polskie wsparcie techniczne i ponad 216 000 zadowolonych użytkowników.

Maszyneria za darmo!

Machinery HDR Effect możesz otrzymać również od nas – za darmo, jeśli w dniach 4 kwietnia – 30 czerwca 2019 zakupisz jeden z następujących modeli monitorów EIZO: CS230, CS2420, CS2730, CG2420, CG2730, CG277.

Strona promocji znajduje się pod adresem:
http;//graficzne.pl/k797,promocja-eizo-z-machinery.html

Regulamin promocji znajduje się na stronie internetowej:
http://graficzne.pl/i48,promocja-machinery-hdr.html

Podziel się tym ze znajomymi.

Zostaw komentarz