Test: osłona do monitorów NEC 24" - 27" - Blog Graficzne.pl

Test: osłona do monitorów NEC 24″ – 27″

0

Kaptur, albo inaczej – osłona na monitor to akcesorium, które ułatwia pracę w pomieszczeniach, w których niemożliwe jest ustawienie ekranu tak, by nie padało na niego światło z zewnątrz, lub mocne światło z którejś ze stron.  Akcesorium to skonstruowane jest tak, by skutecznie ograniczyć padanie niepożądanego światła na matrycę monitora, co często jest powodem kłopotów z uzyskaniem prawidłowej jasności ekranu lub poprawnych kolorów. W profesjonalnych, najwyższych seriach monitorów NEC, EIZO czy Benq takie osłony są dołączane standardowo do monitorów. Co jednak z użytkownikami niższych, tańszych modeli, którzy również mogą mieć problemy ze zbyt mocnym światłem na stanowisku pracy?

Producenci monitorów zauważają potrzeby użytkowników i wychodząc im naprzeciw, oferują dodatkowe dedykowane akcesoria, które mogą pomóc w pracy w „niesprzyjających” warunkach. Jednym z takich akcesoriów jest osłona na monitory HD2PA2427 od 24 do 27 cali autorstwa jednego z najbardziej liczących się na rynku producenta monitorów – NEC. Czy warta jest zainteresowania?

Jakość wykonania

Osłona NEC HD2PA2427 wykonana jest z czarnego/grafitowego tworzywa sztucznego, takiego samego z jakiego produkowane są obudowy monitorów NEC, dzięki czemu po założeniu posiada się wrażenie, że obudowa jest integralną częścią urządzenia. Ścianki wewnętrzne kaptura wyłożone są miękkim matowym, pochłaniającym światło materiałem, który nie powoduje nieporządanych refleksów świetlnych na ekranie.

Osłona NEC zbudowana jest z 5 oddzielnych elementów, które trzeba ze sobą złożyć i w odpowiedniej kolejności nałożyć na monitor. Nie sprawia to żadnego problemu, ponieważ poszczególne elementy przypinane są do obudowy urządzenia dzięki wygodnym klipsom. Osłona pasuje na monitory w rozmiarze 24 – 27 cali, a klipsy pasują na obudowy o głębokości do 35mm. Z dokładnymi wymiarami kaptura można zapoznać się tutaj.

Osłonę tę można używać zarówno z monitorami o grubych ramkach, jak i nowych – cienkich. Dzięki temu że wewnętrzne elementy opierające się na obudowie są szerokości dosłownie kilku milimetrów, mogą opierać się również na ramkach o wymiarze 1 milimetra.

Wykonanie i użyte materiały są poprawne, aczkolwiek po założeniu kaptur może sprawiać wrażenie luźnego, nie do końca spasowanego, jednak leżąc na monitorze nie zwraca się na to uwagi. Dzieje się to dlatego, gdyż górna „ścianka” osłony leży dość luźno na przypiętych do obudowy bokach. NEC mógłby postarać się o lepsze dopasowanie elementów, szczególnie w akcesorium kosztującym ponad 700zł. Najważniejsze jednak że spełnia swoją rolę.

Wrażenia z użytkowania

Kaptur testowaliśmy w biurze, przy mocnym górnym świetle, jak również i prywatnie w domu – przy monitorze, który był ustawiony zaraz przy oknie. Osłona skutecznie ograniczyła wpływ przeszkadzającego światła na obraz wyświetlany na ekranie. Dzięki czemu czerń była czernią, kolory wyglądały dokładnie tak jak powinny, a jasności monitora w końcu nie trzeba podkręcać tak, by było coś na nim widać.  Kaptur tworzy idealną przestrzeń do obróbki zdjęć lub pracy z grafiką w pomieszczeniu, w którym nie można ograniczyć wpływu ostrego światła z góry lub z boku. Jednocześnie w czasach RODO taka osłona na monitor pozwala zachować prywatność podczas pracy biurowej – przez szerokie ścianki nie można podejrzeć co dzieje się na ekranie monitora.

NEC HD2PA2427 – opinia

Osłona dodatkowa na monitory NEC to idealne rozwiązanie dla osób, które pracują z kolorem, ale nie mogą zmodyfikować swojego stanowiska tak, by światło boczne nie wpływało negatywnie na obrazy wyświetlane na ekranie. Pomimo pozostawiającej dużo do życzenia w cenie ponad 700zł jakości wykonania, osłona zdaje egzamin i robi dokładnie to, do czego została stworzona. Jeżeli ktoś potrzebuje osłony do swego monitora NEC (lub innego pasującego, od 24 do 27 cali), która z jednej strony dobrze wygląda, a z drugiej ogranicza padające światło, a nie boi się wydać ponad 700zł – warto ją kupić. Na rynku można znaleźć również tańsze rozwiązania, spełniające taką samą rolę, jednak niekoniecznie będą to rozwiązania o podobnej jakości jak HD2PA2427 (mocowanie na gumki, plastiki jeszcze bardziej niespasowane).

Kompatybilne monitory NEC (i inne)

Oficjalną lista kompatybilnych monitorów NEC, do których pasuje testowana obudowa jest dość krótka, ALE

  • PA271Q
  • P243W
  • PA243W

Dodatkowo testowaliśmy powyższą obudowę na monitorach NEC z serii EA: 245WMi, 275WMi, 275UHD, jak również na EIZO 24 cale z serii EV. Na wszystkich testowanych monitorach obudowa „siedziała” tak jak powinna. Więc poza oficjalną listą kompatybilnych monitorów, obudowa pasuje do wszystkich innych, których rozmiar zgadza się ze specyfikacją techniczną osłony oraz które posiadają ramki obudowy o głębokości do 35mm.

Rysunek techniczny z wymiarami NEC HD2PA2427.

Oferta Graficzne.pl

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na sklepie Graficzne.pl

Podziel się tym ze znajomymi.

Zostaw komentarz