Przedstawiamy próbniki Munsell - Blog Graficzne.pl

Przedstawiamy próbniki Munsell

0

Z przyjemnością chcemy poinformować o wprowadzeniu do naszej oferty wzorników jednego z najstarszych systemów kolorystycznych: Munsell Color. Teraz istnieje możliwość zamówienia próbników systemu Munsell, które są oficjalnym wzorcem w wielu dziedzinach, na przykład w przemyśle czy gleboznawstwie.

Trochę historii.

Tekst powstał w oparciu o historiasztuki.com.pl

Na początku XX wieku amerykański malarz i nauczyciel sztuki Albert Munsell opracował system kolorów składający się z przestrzennego modelu, oraz atlasu próbek. Munsell wyszedł z założenia, że sąsiadujące kolory muszą różnić się o tę samą wartość i współgrać ze sobą. Różnice i harmonia kolorów ustalone zostały w wyniku kolejnych testów wykonanych z udziałem pewnej liczby osób.

Przestrzeń kolorów Musella ma trzy wymiary: barwa (hue), nasycenie (chroma) i jasność (value). Munsell wyznaczył pięć barw głównych: czerwoną (R), żółtą (Y), zieloną (G), niebieską (B) i purpurową (P), oraz pięć barw pośrednich: czerwono-żółtą (RY), żółto-zieloną (YG), zielono-niebieską (GB), niebiesko-purpurową (BP) i purpurowo-czerwoną (PR). Każda z tych 10 barw otrzymała 10-stopniową gradację. Kombinacje tych barw dają skończoną ilość barw rozmieszczonych na odwodzie koła barw. Promień koła wyznacza linię malejącego ku środkowi nasycenia (gradacja 0-12). Trzeci wymiar przestrzeni stanowi oś jasności (value) podzielonej na 11 stopni (gradacja 0-10).

munsell1

Z lewej koło barw, z prawej model przestrzeni Munsella (źródło: historiasztuki.com.pl)

Tak zaprojektowana, teoretyczna przestrzeń posłużyła za podstawę testów, w wyniku których poszczególne próbki kalibrowano uzyskując akceptowaną przez uczestników testów różnicę kolorów i ich harmonię. Z modelowej przestrzeni usunięto przy tym te kolory, których obserwatorzy nie potrafili odróżnić od kolorów sąsiednich. Próbki kolorów uporządkowano na planszach przedstawiających przekrój walca wzdłuż osi jasności.

munsell2

Jedna z plansz atlasu kolorów Munsella (linia przerywana oznacza oś jasności). W rzędach pozostawiono tylko te kolory, które obserwatorzy ocenili jako różne. (źródło: historiasztuki.com.pl)

Stworzony ponad sto lat temu Munsell Color System był kilkakrotnie udoskonalany. W latach 40-tych Towarzystwo Optyczne w Ameryce opracowało jego nowoczesną wersję i stał się on podstawą do wprowadzonej w 1974 r. Ujednoliconej Skali Kolorów (Uniform Color Scales). Mimo upływu lat atlas kolorów Munsella jest oficjalnym wzornikiem w wielu dziedzinach, np. w gleboznawstwie (kolory gleby). System kolorów Munsella jest szczególnie rozpowszechniony w USA i Japonii.

Przedstawiamy najważniejsze produkty w naszej ofercie:

Księga Barw Munsella

Księga Barw Munsella (wydana w wersji błyszczącej i matowej) jest głównymi atlasami kolorów Munsella. Księga zawiera pełen zakres kolorów, które tworzą fizyczną przestrzeń barw Munsella.

munsell8

 

Księga Barw Munsella, Kolory neutralne

Księga Barw Munsella – Kolory Neutralne zawiera ponad 1100 pastelowych kolorów na 20 stronach, które nadają się idealnie do projektów potrzebujących neutralnych, subtelnych barw.

munsell9

 

Księga Kolorów Gleby

Karty kolorów gleby Munsella to szybki sposób oceny typu gleby. System klasyfikacji został opracowany na podstawie barw Munsella i jest sprawdzonym sposobem na rozpoznanie każdego rodzaju gleby. Z kart kolorów gleby Munsella korzystają przedstawiciele wielu różnych zawodów na całym świecie. Karty kolorów gleby Munsella znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach: na uczelniach wyższych, w leśnictwie, medycynie sądowej, ochronie środowiska i gleby, budownictwie, architekturze krajobrazu, ochronie zdrowia, geologii i archeologii.

munsell10

 

Księga Kolorów Tkanek Roślinnych

Księga Kolorów Tkanek Roślinnych to poręczna paleta kolorów wzorcowych, przeznaczona do analizy barw roślin. Zestaw 17 kart kolorów to szybka, wygodna metoda rozpoznawania i oznaczania kolorów tkanek roślinnych, przeznaczona dla botaników i naukowców.

munsell17

Bead Book of Color – Karty kolorów pereł/korali

Księga kart kolorów pereł/korali to idealny sposób na analizę kolorów które można znaleźć w perłach czy przy produkcji korali. Nieważne czy jesteś archeologiem, naukowcem, projektantem czy profesjonalistą w innej dziedzinie, pięć stron Księgi Kolorów Pereł/Korali oferuje szybki i łatwy sposób na identyfikację ich kolorów.

munsell7

Drzewo kolorów Munsella – Munsell Color Tree

Drzewo kolorów Munsella to atrakcyjny trójwymiarowy model, który sprawia że porównywanie kolorów na skali Munsella staje się teraz jeszcze łatwiejsze. Drzewo zawiera 309 próbek kolorów z 10 przestrzeni barwowych osadzonych na czystych, akrylowych panelach i wygodnej akrylowej podstawce.

munsell1

Skala neutralnych barw Munsella, wykończenie błyszczące

Skala neutralnych barw Munsella: 37-stopniowa skala szarości w formie wygodnego wachlarza, o wartościach od 0,5/ do 9,5/.  Wzornik zawiera oznaczenia Munsella i procentowy współczynnik odbicia dla standardu CIE Illuminant C.

munsell15

 

Nasza oferta.

Zapraszamy do naszego sklepu w celu zapoznania się z pełną ofertą wzorników Munsell.

Munsell_Logo_4c

Podziel się tym ze znajomymi.

Zostaw komentarz