Nowy INTUOS. Spełnij swoje artystyczne marzenia! - Blog Graficzne.pl

Nowy INTUOS. Spełnij swoje artystyczne marzenia!

2

W dniu dzisiejszym firma Wacom wypuściła na rynek nową serię tabletów kreatywnych linii Intuos. Odświeżeniu uległ wygląd tabletu, przybierając nowy, lżejszy kształt, a także trzy wersje kolorystyczne, dzięki temu jego design jest świeży, nowoczesny a przede wszystkim podążający za aktualnymi trendami. Zmianom uległo także piórko tabletu, jest lżejsze, pozbawione gumki, w jednolitym kolorze i prostej budowie. Wacom zdecydował się na wydanie nie tylko kilku wersji kolorystycznych, ale również kilku edycji i dwóch rozmiarów tabletu, tak by każdy znalazł dla siebie coś odpowiedniego.

starenowe

W poniższym artykule postaramy się przedstawić nową serię tabletów INTUOS i omówić każdą z edycji dostępnych w nowej ofercie firmy Wacom. Wszystkie produktu są już dostępne w naszym sklepie.

WYGLĄD

Pierwsze co rzuca się w oczy to nowy, odświeżony wygląd. Wacom postanowił w tym roku wszystkich zaskoczyć i odejść od klasycznej, eleganckiej srebrnej budowy swoich budżetowych tabletów kreatywnych, kierując się ku bardziej modnym, lżejszym kształtom i modnym barwom. Nowe urządzenia dostępne są w kolorach: miętowym błękicie, białym i klasycznym czarnym, dzięki czemu mogą wpasować się w styl każdego użytkownika. Lekka linia tabletu to zasługa zaokrąglonych, opływowych brzegów, a także półokrągłych przycisków funkcyjnych ExpressKeys. Nowe tablety Intuos są modne, odpowiadające dzisiejszym trendom w dziedzinie designu, a miejsce pracy w którym się pojawią od razu nabierze świeżości.

Intuos_Small_Family_RGB

NOWE PIÓRKO

Wraz z nową linią tabletów Wacom wprowadza nowe piórka. Wygląd jest prosty, jednolicie czarny, zamknięty w jednym kawałku plastiku, z wytłoczonym logo firmy i dwoma przyciskami funkcyjnymi. Piórko jest chudsze, kształtem zbliżone do długopisów. Wygodę użytkowania przedstawimy wkrótce w jednym z kolejnych artykułów recenzujących nowe urządzenie kiedy już na nim dłużej popracujemy. Najważniejszą różnicą, w porównaniu do poprzedniej linii Intuos, która zwraca naszą uwagę jest brak gumki we wszystkich edycjach tematycznych. Był to ciekawy gadżet, który najwidoczniej nie przyjął się (zdaniem firmy Wacom). Czy to była dobra decyzja? Przekonamy się wkrótce, kiedy zaczną spływać opinie użytkowników domowych i profesjonalistów. Osobiście, pracując jako fotograf w Adobe Photoshop i Lightroom, z gumki nie korzystałem praktycznie w ogóle. Szybciej było mi aktywować ją skrótem klawiszowym niż obracać piórko. Trzeba też zauważyć, że nie każdy program graficzny obsługuje funkcje automatycznej gumki.

Nowe piórko nie jest kompatybilne ze starszymi modelami, tak jak starsze modele piórka nie są kompatybilne z nowym Intuosem, ze względu na różnice technologiczne.

LP190K_02_RGB

ROZMIARY

Nowe Intuosy sprzedawane są dwóch rozmiarach – S (małe 210x169x11mm) i M (średnie 275x217x11mm). Wielkość średnia dostępna jest tylko w wersji Art. Wybór rozmiaru zależy od przeznaczenia sprzętu: średni nadaje się dla osób, które rysują bądź malują używając długich pociągnięć piórkiem, na co jest więcej przestrzeni. Natomiast małe są uniwersalne, przeznaczone dla każdego, jednocześnie ze względu na swoje rozmiary – bardzo mobilne. Amatorom czy początkującym artystom wystarczy rozmiar S. Podobnie w przypadku fotografów, gdzie obróbka/retusz zdjęć odbywa się na małych przestrzeniach i nie potrzeba dużych rozmiarów tabletu. Wymagającym użytkownikom tworzącym cyfrową sztukę zalecane są tablety w wersjach M.

rozmiary

PRZYCISKI FUNKCYJNE

Tablet wyposażony jest w 4 odświeżone przyciski funkcyjne, które zostały umieszczone w rogach urządzenia. Niestety ale przyciski zostały umieszczone w taki sposób, że podczas normalnego korzystania z tabletu używa się wyłącznie dwóch – z lewej lub prawej strony, w zależności od prawo lub leworęczności użytkownika. Do przycisków po przeciwnej stronie podczas rysowania dostęp jest utrudniony, co jest największym minusem serii Intuos, zarówno nowej, jak i poprzedniej. Na piórku, tak jak wspomniałem wcześniej, nie znajdziemy już gumki, zostały za to dwa przyciski funkcyjne, którym można przypisać dowolną funkcję w oprogramowaniu dostarczonym przez firmę Wacom.

CTH490K_Comic_InUse_Detail_ExpKey3_RGB

CTH490K_Comic_InUse_Detail_ExpKeyCloseup_RGB

Wszystkie przyciski w urządzeniu są programowalne, można je przypisać do dowolnej aplikacji w oprogramowaniu Wacom, który tworzy profile rozpoznające aktualnie włączony program kreatywny. Podczas używania na ekranie monitora wyświetlane jest małe menu ExpressView pokazujące funkcje aktualnie przypisane do przycisków ExpressKeys jako wygodna podpowiedź.

oprogramowanie keyspen

POWIERZCHNIA

Intuos zyskał nową powierzchnię do rysowania, która sprawia wrażenie trochę bardziej podobnej do papieru. Wacom postanowił zaznaczyć kropkami aktywną przestrzeń, na której działa rysik piórka i dotyk.

DOTYK, CZYLI PEN & TOUCH

Trzy z czterech wersji Intuosa posiadają funkcję dotyku. Tylko podstawowa wersja DRAW nie jest w nią wyposażona. Funkcja dotyku z wykorzystaniem wielu palców (multi-touch) ulepsza wydajność pracy przez rozszerzenie możliwości nawigacji w programach graficznych i w systemie operacyjnym. Dotyk, który działa tak samo jak na ekranach smartfonów, może być wykorzystany jako część procesu kreatywnego przy tworzeniu cyfrowej sztuki. Precyzja piórka połączona z naturalną i intuicyjną potrzebą dotyku to potężne możliwości, które sprawią że praca z tabletem jest ciekawym doświadczeniem, a rezultaty spełniają większość oczekiwań użytkownika.

dotyk

Tablety oferują interakcję dotykiem z wykorzystaniem pojedyńczego lub wielu palców. Multi-dotyk umożliwia obsługę systemu i programów z wykorzystaniem gestów: przewijania, przybliżania, obracania, przełączania między aplikacjami i wielu więcej. Pełna lista gestów dostępna jest w ilustrowanym przewodniku, z którym można zapoznać się tutaj: Przewodnik po gestach w produktach firmy Wacom (PDF ~300KB)

CTH490B_Comic_InUse_Detail_Touch01_RGB

Piórko i dotyk pracują oddzielnie, nigdy w tym samym czasie. Użytkownik może używać gestów lub piórka, ale nie obu jednocześnie. Tablet Intuos rozpoznaje kiedy używane jest piórko i w tym momencie wyłącza funkcję dotyku. Urządzenie zostało zaprojektowane w ten sposób aby uniemożliwić użytkownikom przypadkowe dotknięcie ręką powierzchni tabletu i wyzwolenie gestu w czasie rysowania piórkiem. Funkcję dotyku można wyłączyć samodzielnie fizycznym przyciskiem na górnej krawędzi urządzenia.

DODATKOWE RYSIKI

Z upływem czasu końcówki piórka zużywają się i ścierają, dlatego każdy tablet Intuos posiada trzy zapasowe rysiki/końcówki. Końcówki przechowywane są wewnątrz tabletu. Jeżeli zaszła potrzeba wymiany rysika, wystarczy obrócić tablet i otworzyć pokrywkę zabezpieczającą z tyłu. Końcówki przechowywane są po środku tabletu. Zaraz obok znajduje się metalowy element, który służy wymianie końcówek.

draw8

  1. W celu wymiany rysika, obróć tablet i zsuń pokrywkę zabezpieczającą.
  2. Po środku, wewnątrz „schowka” tabletu przechowywane są zapasowe końcówki. Zaraz obok nich, poniżej znajduje się specjalny metalowy element – ekstraktor końcówek.
  3. Wsuń końcówkę piórka do ekstraktora, lekko pochyl go, by metalowe części zdołały „złapać” rysik.
  4. Gdy rysik będzie lekko zakleszczony w ekstraktorze, powoli pociągnij piórkiem w swoim kierunku, co sprawi że rysik bez problemu wyjdzie z piórka.
  5. Usuń starą końcówkę, wyjmij nową i ostrożnie wsuń ją do pustego miejsca w piórku. To tyle!

KONFIGURACJA

Konfiguracja jest niezwykle prosta. Wystarczy podłączyć tablet do gniazda USB komputera Mac lub PC. Zainstaluj sterownik, a następnie zarejestruj się i pobierz dostępne oprogramowanie kreatywne. I to wszystko, możesz zacząć tworzyć. Rozpoczęcie pracy z tabletem Intuos jest niezwykle proste i szybkie. W zestawie znajduje się przewód USB oraz płyta z oprogramowaniem, a także instrukcja podłączenia i obsługi.

OPCJONALNY ZESTAW BEZPRZEWODOWY

Możliwości pracy z tabletem piórkowym Intuos można rozszerzyć dodając opcjonalne akcesoria bezprzewodowe: Wacom Wireless Accessory kit. Zestaw ten zapewnia od 30 do 48 godz. łączności bezprzewodowej zależnie od modelu. Nie jest dołączany do zestawów Intuos, należy go zakupić oddzielnie.

wireless

Używając zestawu bezprzewodowego Wacom Wireless Accessory kit możesz wygodnie pracować na tablecie bez używania kabla. Zestaw składa się z trzech części: moduł bezprzewodowy działający na zasadzie radiowej, akumulator do tabletu oraz nano odbiornik USB. Zestaw bezprzewodowy kompatybilny jest ze wszystkimi tabletami Intuos, Intuos Pro, Bamboo (3 generacja – prócz Bamboo Pen Small).

CTH690K_Art_Detail_BatteryInstall1_RGB

Zestaw bezprzewodowy do tabletów Wacom dostępny jest w naszym sklepie.

NOWY INTUOS – cztery modele

Najnowsza linia tabletów Intuos dostępna jest w czterech edycjach: DRAW, PHOTO, COMIC, ART. Wybór odpowiedniej zależny jest od celu, w którym będzie wykorzystywane urządzenie.

INTUOS DRAW
Podstawowy tablet kreatywny dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z cyfrową sztuką. Z Intuos Draw możesz łatwo eksperymentować z nowymi koncepcjami: projektować pomysłowe kartki i zaproszenia czy stworzyć szkicownik upamiętniający ważne chwile. Wszystko, czego potrzebujesz, jest dosłownie w zasięgu ręki. Dopiero zaczynasz i poszukujesz swojego stylu? Z modelem Intuos Draw tworzenie staje się zabawą! Model ten nie posiada funkcji dotyku.

Dostępne kolory: miętowy błękit, biały.

Do modelu Intuos Draw dołączone jest oprogramowanie kreatywne ArtRage Lite współpracujące z Windowsem i Macintoshem.

CTL490W_DRAW_Product_wPckg_RGB_2

INTUOS PHOTO
Tablet przeznaczony dla fotografów, który w zestawie posiada oprogramowanie Corel PaintShop Pro, AfterShot Pro i Macphun Creative Kit.

Dostępne kolory: czarny.

Z Intuos Photo opracowywanie zdjęć jest łatwe i przyjemne. Możesz udoskonalić swoje zdjęcia przed wydrukiem, przesuwać granice wyobraźni i dzielić się swoimi pracami z przyjaciółmi i rodziną. Intuos Photo oferuje bogaty wachlarz prostych w obsłudze narzędzi.

CTH490K_PHOTO_Product_wPckg_RGB_2

INTUOS COMIC
Jeżeli zajmujesz się rysowaniem komiksów czy Mangi, tablet Intuos Comic jest stworzony specjalnie dla Ciebie. Kupując to urządzenie znajdziesz w zestawie oprogramowanie dedykowane do tworzenia komiksów: Clip Studio Paint Pro i Anime Studio Debut.

Dostępne kolory: miętowy błękit, czarny.

Chcesz, by Twoi bohaterowie stali się bardziej rzeczywiści? Intuos Comic Ci w tym pomoże. Szkicuj, podkreślaj atramentem i koloruj rysunki na cyfrowych stronach z użyciem czułego na nacisk pióra. Upiększaj swoje prace cyfrowymi efektami i poprawkami. Możesz nawet określać układy stron i książek. Łatwy w obsłudze tablet piórkowy Intuos Comic oferuje bogactwo narzędzi artystycznych.

CTH490B_COMIC_Product_wPckg_RGB_2

INTUOS ART
Model przeznaczony specjalnie dla wymagających osób tworzących cyfrową sztukę. Tablet ten występuje w dwóch rozmiarach – małym (S) i średnim (M), a oprogramowanie dołączone do niego to Corel Painter Essentials.

Dostępne kolory: miętowy błękit, czarny.

Szkicuj, maluj, projektuj i edytuj przy użyciu czułego na nacisk pióra i płótna cyfrowego. Naturalnymi pociągnięciami twórz obrazy przy użyciu farb, pasteli, atramentu, węgla i innych metod artystycznych. Tablet Intuos Art to wszechstronne narzędzie w rękach kreatywnych osób.

Tablet Intuos Art został opracowany specjalnie z myślą o artystach. Pióro i tablet pozwalają korzystać z wysokiej klasy cyfrowych narzędzi do realizacji dowolnych pomysłów artystycznych. Szkicowanie, projektowanie, poprawianie i udostępnianie. Od pomysłu do jego realizacji – Intuos Art jest niezastąpiony na każdym etapie procesu twórczego.

CTH690B_ART_Product_wPckg_RGB_2

W celu zapoznania się ze szczegółowymi danymi każdej z edycji, zapraszamy na specjalnie przygotowaną stronę intuos.pl

DOŁĄCZONE OPROGRAMOWANIE

Do każdego tabletu dołączone jest kreatywne oprogramowanie wybrane specjalnie pod zastosowanie sprzętu. By je ściągnąć, potrzebny jest specjalny klucz, który znajduje się na przedniej krawędzi wewnętrznego opakowania. Po zarejestrowaniu się na stronie register.wacom.com i wpisaniu kodu uzyska się link, który umożliwia ściągnięcie oprogramowania.

DOSTĘPNOŚĆ
Tablet Intuos to potężne narzędzie w rękach kreatywnych osób. Skorzystaj z możliwości, które oferuje tablet Intuos, a zdziwisz się, jak wiele możesz osiągnąć.

CTH490B_Comic_InUse_DeskOverhead_RGB

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie oferujemy pełen zestaw wszystkich edycji nowych tabletów Intuos: od kolorów po rozmiary, a wszystko w atrakcyjnych cenach!

Intuos.pl – specjalna strona dedykowana nowym tabletom Wacom.

Podziel się tym ze znajomymi.

2 komentarze

  1. Pingback: Artrage Jak Rysować – ART WABU

  2. Mam wacoma intuosa 4 i go uwielbiam :) patent Z „metalowym elementem który służy wymianie końcówek” wygląda na bardzo przydatny. …pamiętam jak rozwaliłam swoje pierwsze piórko, bo nie byłam pewna jak wymienić rysik. Myślałam, że tak jak w starych pentagramach, piórko się rozkręca. Moze gdyby i mój tablet miał taki element, domyśliłabym się i uniknęła głupiego błędu :)

Zostaw komentarz