Monitor HP DreamColor 27" - krótki test - Blog Graficzne.pl

Monitor HP DreamColor 27″ – krótki test

0

Trafił do nas monitor który zawsze mnie ciekawił. HP DreamColor 27″ – profesjonalny monitor szerokogamutowy z kalibracją sprzętową: tyle w skrócie można wyczytać z materiałów reklamowych. Brzmi to bardzo dobrze, ale ile w tym prawdy? Jak profesjonalny jest ten monitor?

Monitor profesjonalny do bardzo szerokie pojęcie. Spróbujemy dokładniej określić profesjonalność tego modelu i wskazać do jakich zadań ten model możemy polecić.

dreamcolor_hero_v2_tcm_245_1616621

Razem z monitorem otrzymaliśmy HP DreamColor Calibration System – sprzęt do kalibracji sprzętowej tego monitora, co pozwoli prześledzić proces kalibracji. Otrzymaliśmy też raport fabryczny z kalibracji. Parametry widoczne na raporcie bardzo dobre, nie ma się czego wstydzić.

DSC_0457-dobry

Pierwsze wrażenie

Stawiamy monitor na biurku. Monitor HP DreamColor prezentuje się bardzo dobrze. Duża ilość złącz, (4 x USB 3, HDMI, 2 x DisplayPort, RJ-45, SPDIF, analogowe audio, …) wygodna regulacja, fajny design – jest bardzo dobrze. Konstrukcja stopki pozwala oczywiście na duży zakres regulacji położenia monitora (pivot). HP to zadanie odrobiło na 5+.

DSC_0429-d

Podłączamy monitor do MacMini i uruchamiamy. Jakby to ująć? Obraz jest miły dla oka, wykończenie matrycy nie przeszkadza w percepcji koloru i szczegółów. Szybko uruchamiam menu monitora. Wygodnie, przejrzyście, dużo opcji na pierwszy rzut oka. Najładniejsze menu jakie ostatnio widziałem. Zdecydowanie ładniejsze od tego znanego mi z monitorów NEC i EIZO. Ale chyba się przyzwyczaiłem do menu tamtych marek bo nie mogę do końca się w nim odnaleźć i znaleźć niektórych opcji. Gdzieś popełniłem błąd – tak, oczywiście to jest błąd którzy popełniają wszyscy – gdzie jest instrukcja? Monitor ma sporo rożnych opcji i aby się w nich wszystkich rozeznać trzeba zapoznać się z instrukcją. Instrukcja jest bardzo szczegółowa, w j. polskim – zobaczcie sami: Instrukcja HP DreamColor 27.

Klika fotek menu monitora (fotki robione telefonem – za jakość przepraszam):

DSC_0431-d DSC_0437-d DSC_0433-d DSC_0435-d

W menu mam 6 predefiniowanych, fabrycznie skalibrowanych trybów pracy monitora oraz regulacja jasności w kandelach.
No dobrze, wiemy już że monitor jest „fajny” i ma sporo ciekawych opcji i złącz. Teraz czas zająć się tymi opcjami i pomiarami.

Hm…. ale gdzie jest regulacja RGB? Szukamy w instrukcji – nie ma. Hm …

Sprawdzimy szybko 2 podstawowe ustawienia monitora – czyli sRGB i AdobeRGB. Zrobimy to po amatorsku – czyli zainstalujemy na komputerze x-rite i1Profiler, wykonamy kalibracje programową dla tych ustawień za pomocą kolorymetru i1Display Pro, zrobimy walidację  i podejrzymy zmiany na wyjściu karty graficznej. Pamiętamy że nie da rady wyregulować kanałów RGB więc bazujemy na skalibrowanych fabrycznie ustawieniach standardowych monitora.

Zaczynamy od sRGB:

srgb1a srgb2a srgb3a srgb4a srgb5a

Jest dobrze :) Wybraliśmy typ podświetlenia RGB LED. Jak widać z powyższych tablic odchyłka pomiarowa nie jest zbyt wielka, a korekta w krzywej jest dopuszczalna przy tej metodzie kalibracji, bez możliwości adiustacji monitora w zakresie RGB.

Teraz ustawienie AdobeRGB:

adobeRGB1a adobeRGB2 adobeRGB3 adobeRGB4 adobeRGB5

Wyniki są podobne do profilowania na sRGB.

Robimy jeszcze walidacje zrobionego profilu AdobeRGB.

walidacja2 walidacja1

A ty mamy pełne raporty z walidacji: raport 1raport 2. Raporty mówią same za siebie. Z kolorami monitor HP DreamColor radzi sobie świetnie.

Skoro mamy zainstalowany i1profiler to zobaczymy jak wygląda podświetlenie matrycy naszego monitora demo.

test4 test2 test1

test3 test5

Prawa, górna część monitora jest cieplejsza na pomiarze. Wizualnie także da się zauważyć tą różnice. Wynik pomiaru podajemy jako ciekawostkę. Nie możemy na jego podstawie przesądzać o jakości monitora. Testowany monitor ma ponad 500 godzin pracy i pewnie zjechał pół europy. Więc biorąc to pod uwagę – nie ma tragedii. Widziałem wiele nowych monitorów (biurowych, domowych i tych pseudo profesjonalnych) o gorszych parametrach. Jednak przy tym modelu monitora HP taki pomiar na monitorze fabrycznie nowym byłby sporym minusem. O ile ciemniejszy ekran przy krawędziach nie jest specjalnie widoczny, to różnica ponad 300 Kandeli w temperaturze barwy jest kiepskim wynikiem.

Pozostała nam jeszcze kwestia kalibracji sprzętowej. Razem z monitorem otrzymaliśmy HP DreamColor Calibration System co pozwoli nam na kalibrację sprzętową. Hm…  i tu ciekawostka – mamy możliwość 2 rodzai kalibracji. Możemy wykonać kalibrację sprzętową i programową. Sprzętową tylko dla fabrycznych ustawień i programową dla naszych. Ale po kolei.

Kalibracja za pomocą HP DreamColor Calibration System.  Co tu mamy? Jest to brendowany przez HP x-rite Munki Display (urządzenie i soft).  Robimy kalibrację za pomocą oprogramowania dostarczonego z kalibratorem. Kilka kliknięć, parę okienek i mamy profil zaszyty w systemie, i zmodyfikowane wyjście karty graficznej. Czyli to samo co zrobiliśmy wcześniej za pomocą i1profilera, ale za pomocą bardzo ubogiego pod kątem ustawień oprogramowania. Nie dopatrzyłem się zmian hardwarowych – czyli jest to kalibracja programowa z profilowaniem. Hm….

kalib1 kalib2 kalib3 kalib4 kalib5 kalib6

Szukamy dalej tej kalibracji sprzętowej. Czytamy instrukcję ….  i tu ciekawostka. Kalibracje hardwarową robimy praktycznie bez oprogramowania. Wchodzimy do menu, włączamy opcję: Management;  Manage Internal Processor; potem podłączamy kalibrator do monitora i wybieramy metodę kalibracji. Instrukcja jest tu dość uboga i trochę lakoniczna. Ale da się:) Niestety jest to kalibracja ustawień fabrycznych lub na bazie fabrycznych z niewielką modyfikacją. Może to i fajne rozwiązanie, ale mi brakuje pełnej swobody kalibracji sprzętowej z płynną zmianą wszystkich parametrów, do takich ustawień jakich potrzebujemy.

A tu mamy tabelkę ustawień fabrycznych monitora:

tabela

Podsumowanie

Bardzo fajny, przemyślany monitor. Stworzony dla konkretnego odbiorcy: wymagającego Kowalskiego, biur CAD/CAM, dla niewymagającego fotografa, agencji reklamowych, video-filmowców. Nie jest to na pewno monitor stworzony dla prac DTP gdzie wymagamy bardzo dużej precyzji i swobody kalibracji sprzętowej. Mam też podejrzenie że monitor nie ma żadnego układu wyrównującego podświetlenie matrycy, co może skutkować większą nierównomiernością niż o konkurencji.

Monitor dostępny w naszym sklepie.

Podziel się tym ze znajomymi.

Komentarze zostały wyłączone.