Monitor EIZO CS270 - pierwsze wrażenie - Blog Graficzne.pl

Monitor EIZO CS270 – pierwsze wrażenie

0

Monitor EIZO CS270 – najnowszy model z ekonomicznej serii monitorów ColorEdge CS. Jak zawsze otrzymujemy w zestawie z monitorem oprogramowanie do kalibracji sprzętowej ColorNavigator. Monitor pracuje w szerokim gamucie co daje w tym przypadku odwzorowanie przestrzeni barwnej AdobeRGB w 99%. Wygodna do pracy rozdzielczość 2560 na 1440 przy przekątnej panelu 27 cali. I to wszystko z oficjalnych informacji. Poniżej w 100% subiektywne wrażenia z użytkowanie tego monitora przez 3 tygodnie, po 9 godzin pracy dziennie.

CS270_f_w_screen

Pierwsze wrażenie i nie tylko :)
Monitor nie jest piękny, ale EIZO jest znane ze specyficznego podejścia do designu. Na pewno jest ergonomiczny, wygodnie reguluje się pochylenie i wysokość. Przyciski do zmian parametrów monitora są też wygodne, menu monitora rozbudowane, a led kontrolki świeci na niebiesko albo żółto. Ogólnie da się przeżyć :) Na szczęście monitor ten nie jest do podziwiania, tylko do pracy z kolorem.

Co w nim siedzi?
Bardzo dobra japońska elektronika pozwalająca na kalibrację sprzętową monitora. I dla użytkownika taka informacja powinna wystarczyć. A jest jeszcze matryca IPS :) , dokładnie jest to PLS Samsunga.

Praca ogólnie
Poprzednikiem EIZO CS270 na moim biurku był też EIZO ale klasy biznesowej czyli model EV2436, który uważałem za całkiem dobry monitor do pracy administracyjnej i zadowalający do prostych prac z kolorem. Przesiadka z 24 cali na 27 jest zazwyczaj w pierwszej chwili na plus z minusem :) Czyli fajnie bo większy wizualnie i większa rozdzielczość i nie fajnie bo piksel mniejszy i literki prze to też. Dyskomfort z tego powodu mija po 1-2 dniach pracy. Subiektywny odbiór wyświetlanego obrazu jest bardzo dobry. Nie męczy, jest fajny, nie wiem jak to określić …. jest analogowy, miękki, po prostu przyjemy. Miałem okazję pracować na różnych monitorach i jest sporo takich co obraz maja jak żyleta, ale po kilku godzinach zaczynało mnie to męczyć, były po prostu nienaturalnie techniczne. W przypadku monitora EIZO CS270 jest tak, jak powinno być.

Praca z kolorem
Jest OK. Nie jest to oczywiście monitor z górnej półki jak np. EIZO CG277 lub NEC SV272 Reference. CS270 nie został stworzony do tego by stał obok proofiarki cyfrowej, lub by składać na nim folder z reprodukcjami dzieł sztuki (znając nasze reala to takie foldery są często składane na zdecydowanie gorszych monitorach) ale świetnie da sobie rade w typowych zastosowaniach graficznych, jak i edycji fotografii. Bardzo równomierna matryca, kalibracja sprzętowa i kilka innych patentów których nie znajdziemy w monitorach pseudo profesjonalnych. Oprogramowanie ColorNavigator dołączone do tego monitora jest bardzo wygodnym rozwiązaniem do kalibracji jak i przełączania się między kalibracjami z automatyczna zmianą przypisanego profilu w systemie operacyjnym.

Rozstanie
Niestety najprawdopodobniej w najbliższym czasie będę musiał rozstać się z moniotrm EIZO CS270 i nie będzie to miłe doświadczenie. Mam nadzieję że na moim biurku zamiast monitora klasy biznesowej, stanie jednak na dłuższy okres jakiś inny profesjonalny monitor wielkości 27 cali.

Trochę danych wizualnych
Z uwagi że monitor kalibrowałem pod różne ustawienia, pracował też z moim prywatnym laptopem, podzielę się z Wami kilkoma zrzutami ekranu i podsumowaniem kalibracji. Do kalibracji używałem popularnego na naszym rynku kalibratora X-Rite i1Display Pro. Na początek ColorNavigator.

colornavigator cs270

Dodatkowo walidacja pod druk do tej kalibracji: CS270-ISO-12646-Profile-Quality. Jak widać kalibracja zrobiona pod gray balanse na 80 cd/m2 w efekcie czego kontrast mamy poniżej 550:1 i całkiem fajny poziom czerni.

Monitor był także podłączony tez do mojego laptopa z i1profilerem. Poniżej pomiary po kalibracji na 80 cd/m2. Równomierność matrycy jest bardzo dobra i nie bardzo jest do czego się przyczepić.

cal2

cal1

cal3

Walidacja dla tej kalibracji wygląda też fajnie, DelltaE(1976): 1,32. Norma dla monitorów Eizo CGxxx to max 3,0.

cal4

Podsumowanie
No cóż, podsumowanie zawiera dwa słowa: jest OK!

Monitor oczywiście jest dostępny w naszym sklepie  w cenie odpowiedniej do jakości.

Podziel się tym ze znajomymi.

Zostaw komentarz