Monitor BenQ SW2700PT z AdobeRGB - czy wart jest swojej ceny? - Blog Graficzne.pl

Monitor BenQ SW2700PT z AdobeRGB – czy wart jest swojej ceny?

2

Kilka dni temu zawitał do nas na testy monitor BenQ SW2700PT . 27 calowy monitor w atrakcyjnej cenie – musieliśmy to dokładnie sprawdzić :) Czy wart jest swojej ceny?

Pierwsze wrażenie – bardzo pozytywnie

Monitor solidnie zapakowany, w transporcie nie powinien być narażony na jakiekolwiek uszkodzenia. Montaż monitora i podstawy bardzo prosty. Przy zakładaniu kaptura warto zerknąć do instrukcji. Zmontowanie całości z podłączeniem do naszej stacji graficznej HyperWorks zajęło mi 10 minut. Jakość wykonania – duży plus, nie trzeszczy, stabilny, dobrze spasowane części, estetyczny, ładnie się prezentuje na biurku. Z monitorem otrzymujemy pilota na kabelku do sterowania monitorem i jest to super rozwiązanie. Dzięki niemu mamy dostęp do wszystkich funkcji monitora. Panel monitora matowy, subiektywnie odnosimy bardzo dobre wrażenie, ładnie świeci :).

Menu monitora jest ułożone bardzo logicznie, z wieloma zaawansowanymi funkcjami. W połączeniu z pilotem otrzymujemy rewelacyjne sterowanie funkcjami monitora. Szybki dostęp do podstawowych trybów pracy, włącznie z trybami kalibrowanymi.

benQ1-1000px

Co w trawie piszczy?

Zajmijmy się tym, czym monitor BenQ SW2700PT wyróżnia się w materiałach reklamowych.
AdobeRGB – jest, widać to na pierwszy rzut oka. Okienka są cukierkowe, kolory przejaskrawione, czyli norma dla AdobeRGB i niesprofilowanego monitora podpiętego pod komputer PC z systemem Windows.
Kalibracja sprzętowa – producent dołącza do monitora oprogramowanie do kalibracji sprzętowej Palette Master Element. Jest to na pewno spora wartość, którą należy bezwzględnie wykorzystać. Jedyne co potrzebujemy to zewnętrzny czujnik do kalibracji (kolorymetr lub spektrofotometr).

Zobaczmy jak przebiega proces kalibracji i jakie mamy możliwości ustawień. Do kalibracji użyjemy kolorymetru x-rite i1Display pro.

IMG_3661-700px

Oprogramowanie Palette Master Element samo rozpoznaje jaki mamy podłączony monitor do komputera, oraz z jakiego korzystamy kolorymetru.

master1

Po zaznaczeniu trybu „Advanced” i kliknięciu w START widzimy 2 opcje do wyboru. „Profiling” – kalibracja i profilowanie monitora, „Validation” – sprawdzenie poprawności odwzorowywania barw. Nas w tej chwili interesuje kalibracja.

master2

Następnym etapem jest ustawienie parametrów kalibracji. Prosty przejrzysty panel z możliwością wyboru podstawowych parametrów kalibracji: temperatury bieli, jasności, gammy, głębokości czerni.

master3

Po ustawieniu podstawowych parametrów kalibracji, możemy zmienić nazwę profilu monitora, który zostanie zapisany w systemie (proponowana nazwa jest bardzo sensowna). Do wyboru mamy także zmianę: wersji profilu, typu profilu, oraz ilości próbek użytych w procesie kalibracji.

master4

Sam proces kalibracji jest prosty, ale dość długi przy największej ilości próbek. Przykładamy we wskazanym miejscu kolorymetr i idziemy zrobić sobie kawę.

master5

Ostatnim ekranem jest podsumowanie kalibracji. Teraz klikamy w „Validate Calibration”, przykładamy kalibrator i czekamy na efekt pomiarów.

master6

Po zakończonej walidacji otrzymujemy czytelny raport, który możemy wyeksplorować do formatu .html.

master7

Poniżej przedstawiamy raport z naszej walidacji. Jak widać jest bardzo dobrze. Wskaźnik niezgodności koloru DeltaE jest poniżej 1.0. Przypominam tylko iż niezgodność wyświetlanego koloru od założonego wzorca poniżej DeltaE 2.0, jest teoretycznie niezauważalna dla oka ludzkiego.

raport1

Jak widzimy proces kalibracji sprzętowej jest bardzo logiczny i prosty. Nie mamy tu zbyt wielu zaawansowanych ustawień, ale te które są w zupełności wystarczają dla większości użytkowników. Naszym zdaniem, przy walidacji brakuje pomiaru dla większej ilości próbek koloru.

Ponieważ oprogramowanie Palette Master Element nie ma modułu do oceny równomierności matrycy, zrobimy jeszcze kalibrację programową i test monitora. Użyjemy oprogramowanie i1Profiler dołączone do kolorymetru X-rite i1Display pro. Proces kalibracji monitora za pomocą tego oprogramowania już wcześniej opisywałem w innych artykułach, więc pominiemy sobie ustawienia i przejdziemy od razu do podsumowania kalibracji.

W trakcie kalibracji programowej, na etapie adiustacji monitora, napotkałem problem którego nie udało mi się rozwiązać (przyznaję ze nie zaglądałem do instrukcji). Nie potrafiłem znaleźć miejsca w menu monitora gdzie mogę zmienić składowe RGB. W efekcie ożyliśmy ustawienia 6500K które było bardzo bliskie w pomiarze punktu bieli do standardu D65. Dało to jednak niewielką odchyłkę i przełożyła się ona na modyfikację tablicy LUT karty graficznej. Po kalibracji otrzymaliśmy bardzo fajny kontrast 999:1.

i1p4

Mimo niepełnej adiustacji monitora w trakcie kalibracji, zmiany krzywych (prostych :) ) korekcji są niewielkie.

i1p5

Walidacja naszej kalibracji programowej potwierdziła bardzo dobre odwzorowywanie barw przez monitor BenQ SW2700PT.

i1p9

Ostatni etap naszego testu to sprawdzenie równomierności matrycy. Równomierność luminacji (jasności) jest jeszcze przyzwoita. Maksymalna odchyłka 7% mieści w standardzie.

i1p6

Efekt pomiaru równomierności temperatury bieli pokazuje najsłabszy punkt tego monitora. Różnica pomiędzy narożnikami to wielkość ponad 300 Kelvinów.

i1p7

Jeszcze gorzej jest dla koloru ciemno szarego. Tutaj odchyłki skrajne sięgają już prawie 400 Kelvinów.

i1p8

Podsumowanie kalibracji.

Kalibracja sprzętowa to bardzo duży PLUS dla tego monitora. Jest prosta i skuteczna. Monitor bardzo dobrze odwzorowuje barwy. Niestety ma problem z utrzymaniem równomierności matrycy. Nie ma tu jakiejś tragedii, nierównomierność ta jest typowa dla dobrych monitorów biurowo-biznesowych.

Czy Monitor BenQ SW2700PT wart jest swojej ceny?

Tak, za niecałe 3000 zł otrzymujemy 27 calowy monitor z przestrzenią AdobeRGB i kalibracją sprzętową. Rozwiązanie sterowania ustawień monitora za pośrednictwem funkcjonalnego pilota to bardzo dobry, praktyczny pomysł. Monitor ma bardzo dobre odzwierciedlenie barw. Nie posiada jednak mechanizmów stabilizacji podświetlenia matrycy. W efekcie matryca jest nierównomierna z tendencją do „pływania”. Jeżeli przeszkadza nam ta nierównomierność to musimy zwrócić uwagę na monitory 27 calowe o zdecydowanie lepszych parametrach, ale i też znacznie droższych np: Eizo CS270, Eizo CX271, Nec PA272-SVII …

Monitor BenQ SW2700PT oczywiście możecie kupić w naszym sklepie.

Podziel się tym ze znajomymi.

2 komentarze

  1. Pingback: Monitor Eizo CG2420 – szybki test.

  2. Dodatkowo sw2700pt nie ma sterowania jasnością poprzez PWM. Czyli nic nie mruga, Flicker-Free. Zaawansowane PA272 oraz CS270 sterowanie PWM mają. Teoretycznie o wysokiej częstotliwości, ale jednak. Niektórym to przeszkadza w odbiorze obrazu.

Zostaw komentarz