Kalibrator Datacolor SpyderX. Co nowego?

Kalibrator Datacolor SpyderX. Co nowego?

3

Niedawno w ofercie sklepu Graficzne.pl pojawił się SpyderX – kalibrator firmy Datacolor.  Nowy kalibrator zastępuje poprzedni model – Spyder5.

Tym razem producent wprowadził na rynek tylko dwie wersje kalibratora: PRO i ELITE, rezygnując z wersji Express, która obecna była w poprzedniej odsłonie sprzętu. Nowe kalibratory różnią się funkcjonalnością  oprogramowania – w wersji PRO mamy mniej możliwości ustawień parametrów kalibracji i testów jakości wyświetlacza.

Porównanie wersji Datacolor SpyderX

SpyderX PRO SpyderX Elite
Możliwość kalibracji jednym kliknięciem lub z pomocą kreatora X X
Obsługa wielu monitorów X X
Monitorowanie oświetlenia zewnętrznego i przełączanie profili X X
Podgląd kolorów przed i po kalibracji X X
Narzędzia do analityki i mapowania obrazu Podstawowe Zaawansowane
Wybór ustawień kalibracji 12 Bez ograniczeń
Konsola ekspercka do kalibracji X
Ustawienia do wideo i postprodukcji X
Softproofing wydruków X
Kalibracja projektorów X
Dopasowanie wielu monitorów X
Wizualne dopasowywanie kolorów X

W porównaniu z poprzednią wersją, sam kolorymetr przeszedł znaczną metamorfozę. Mamy teraz nową obudowę w kolorze białym. Co ważniejsze – zmieniono i poprawiono całkowicie układ optyczny kolorymetru. Tym razem zastosowano formę zamkniętą ze szklaną soczewką. Zdecydowanie poprawiono szybkość i dokładność pomiarów kolorymetru.

Zmiany w oprogramowaniu Datacolor do kalibracji, w stosunku do poprzedniej wersji są niewielkie. Jedną z nich jest dodatkowy wybór standardu podświetlenia matrycy. Różne typy podświetleń matrycy monitora mają różne widma spektralne i jednoczenie dają różne odczyty w trakcie pomiaru kolorymetrem. Zastosowanie korekty programowej jest koniecznie i od wielu lat z powodzeniem stosowane przez konkurencję. W przypadku oprogramowania Datacolor mamy 4 standardy podświetlenia do wyboru:

Wide LED – podświetlenie ledowe w monitorach szerokogamutowych,
Standard LED – typowe podświetlenie ledowe w monitorach o gamucie mniejszym i zbliżonym do sRGB,
General – podświetlenie świetlówkowe stosowane we wcześniejszych modelach monitórw LCD,
GB-LED – podświetlenie stosowane w niektórych monitorach szerokogamutowch.

Pełny opis funkcji oprogramowania Datacolor do kalibracji monitorów znajdziecie w naszych wcześniejszych wpisach – tutaj i tutaj – dotyczących kalibratora Spyder5 Elite.

Testujemy SpyderX

SpyderX Elite przetestowaliśmy na kilku laptopach i monitorach w systemach Windows oraz macOS. Kalibrator zaskoczył nas szybkością pomiarów i poprawnymi pomiarami bardzo ciemnych kolorów z którymi poprzedni model miał pewne problemy.

Dołączone oprogramowanie Datacolor precyzyjnie określa przestrzenie barwne matryc monitorów i laptopów. Poniżej rezultaty pomiarów ekranu laptopa Acer TravelMate X314 (bardzo dobrego laptopa dla fotografa) i monitora Eizo CS2730.

Pomiary dały na wyniki: 99% sRGB i 75% Adobe RGB dla Acer’a TravelMate X314, co jest bardzo dobrym wynikiem jak dla matryc stosowanych w laptopach oraz  99% pokrycia Adobe RGB dla monitora Eizo CS2730, przy czym natywna wielkość gamutu tego monitora przekracza znacznie standard AdobeRGB.

Aby móc w pełni przetestować nowy kolorymetr Datacolor czekamy na wprowadzenie jego obsługi do oprogramowania zewnętrznego, takiego jak SpectraViewII, ColorNavigator czy DisplayCAL.

Podsumowanie

Kalibrator Datacolor SpyderX Elite to bardzo dobre rozwiazanie do kalibracji programowej laptopów i monitorów. Wprowadzone zmiany w urządzeniu i oprogramowaniu zdecydowanie poprawiły jakość kalibracji i generowanych profili. Z całą pewnością seria SpyderX jest  godnym następcą poprzednika – Spyder5.

Nowe kalibratory znajdziecie w naszym sklepie:
https://graficzne.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=spyderx

Podziel się tym ze znajomymi.

3 komentarze

  1. Witam.
    Czy jest możliwość sprawdzania wyświetlaczy do telefonów ? Za pomocą jakich ustawień można to zrobić ?Chodzi mi o porównanie na podstawie zapisanego profilu kilku lub kilkunastu wyświetlaczy pod kontem jasności , kontrastu i poprawności wyświetlania kolorów . Będę wdzięczny za odpowiedź .

    • Panie Tomaszu, niestety oprogramowanie Datacolor nie ma takiej funkcjonalności. Nie można nim sprofilować telefonów. Oprogramowanie w wersji dla SpyderX Elite ma wbudowane narzędzie do pomiaru (Colorimeter) którym możemy zmierzyć jasność i składowe wyświetlanego koloru. Lepszym rozwiązaniem byłoby oprogramowanie ColorTrue współpracujące z kalibratorami X-Rite.

Zostaw komentarz