Kalibracja monitora w ofercie Graficzne.pl - Blog Graficzne.pl

Kalibracja monitora w ofercie Graficzne.pl

0

Kalibracja monitora – czy jest potrzebna?

Często w kontakcie z klientami słyszymy pytanie: czy trzeba kalibrować ten monitor? Czy to konieczne?
Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK, kalibracja monitora jest potrzebna, chyba że kolor nie ma dla nas znaczenia.

Jeżeli korzystacie z internetu, to robicie zakupy w sieci. Przy zakupach kolor niejednokrotnie ma znaczenie. Kupując buty, ozdoby, ubrania, meble, samochody, itp., kierujemy się często kolorem. Skalibrowany monitor wyświetli poprawnie kolory produktu jakie widzimy na zdjęciu. Unikniemy niespodzianki po otrzymaniu przesyłki z zakupami. Natomiast gdy to my przygotowujemy zdjęcia produktów do internetu i projektujemy katalogi, zajmujemy się fotografią amatorsko lub profesjonalnie, to musimy widzieć materiał nad którym pracujemy taki jaki jest. Przygotowane przez nas zdjęcia, oferty, będą przedstawiały rzeczywiste kolory przedmiotu. Możemy mieć pewność że klient będzie miał szanse zobaczyć prawidłową kolorystykę produktu.

Kalibracja monitora jest jedną z czynności w ramach systemu zarządzania kolorem w naszym komputerze. Dzięki kalibracji doprowadzamy nasz monitor do właściwych parametrów wyświetlania dla pracy jaką wykonujemy. W trakcie kalibracji otrzymujemy także indywidualny profil monitora. Praktycznie bez prawidłowego profilu monitora nie ma mowy o prawidłowym wyświetlaniu kolorów.

Sam proces kalibracja daje nam też cenną informację. Oprogramowanie kalibracyjne często pozwala nam wykonać walidację kalibracji, a także ocenę równomierności i jakości matrycy. W efekcie otrzymujemy informację jak dobry lub kiepski jest nasz monitor, matryca w laptopie.

Czym jest kalibracja monitora?

Kalibracja monitorajest jedną z kluczowych czynności przy wdrażaniu systemu zarządzania kolorem. Proces kalibracji możemy podzielić na kilka etapów:

  • Określenie docelowych parametrów wyświetlania obrazu
  • Adiustacja monitora do określonych parametrów kalibracji
  • Korekta sprzętowa lub programowa parametrów wyświetlacza
  • Profilowanie monitora

Określenie docelowych parametrów wyświetlania obrazu

W praktyce jest to najtrudniejszy moment. Musimy w nim określić wiele parametrów wyświetlania: jasność,  kontrast, gamma, głębia czerni, standard profilu, itp. Oprogramowanie do kalibracji pozwala wybrać także jeden z ustalonych standardów temperatury barwy bieli: D50, D55, D65 …., Dodatkowo dla monitorów szerokogamutowych podczas kalibrację sprzętowej określamy wielkość przestrzeni barwnej: sRGB, AdobeRGB, DCI, itp.

Adiustacja monitora do określonych parametrów

Adiustacja monitora polega na sprzętowym ustawieniu parametrów wyświetlania monitora do celu kalibracji. Czynność ta jest przeprowadzana w praktyce tylko podczas kalibracji programowej. Jej celem jest takie ustawienie parametrów monitora by w efekcie kalibracji wprowadzić jak najmniej zmiennych do tablicy LUT karty graficznej. Podczas adiustacji zmianom podlegają najczęściej ustawienia jasności i poziomu kanałów RGB monitora dla uzyskania oczekiwanej temperatury barwy bieli.

Korekta sprzętowa lub programowa parametrów wyświetlacza

Możemy stwierdzić że jest to właściwa kalibracja, czyli określenie korekt jakie zostaną wprowadzone do tablicy LUT monitora (kalibracja sprzętowa) lub karty graficznej (kalibracja programowa).

Profilowanie monitora

Profilowanie monitora jest w praktyce ostatnim etap kalibracji. Następuje tu wygenerowanie profilu zawierającego parametry wyświetlania monitora. W przypadku kalibracji programowej do profilu dopisywane są instrukcje modyfikujące ustawienia tablicy LUT karty graficznej. Zmienne te ładowne są każdorazowo przy starcie systemu operacyjnego przez zainstalowany loader do tablicy LUT katy graficznej.

Walidacja kalibracji

Celem walidacji jest określenie stopnia dopasowania wyświetlanego obrazu do zakładanego standardu lub celu kalibracji. Nie zawsze uda nam się osiągnąć określony cel kalibracji. Powodem braku pełnego dopasowania mogą być możliwości adaptacyjne monitora, lub target znacznie odbiegający od wybranego wzorca. Odchylenie od wzorca dla poszczególnych próbek koloru opisywane jest parametrem Δab. Jeżeli parametr ten jest poniżej wartości 3, to jest to dobry wynik. Kolory z rozbieżnością powyżej Δab 3 będą reprodukowane z widoczną różnicą od wzorca.

Oferta kalibracji monitorów i laptopów

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kalibracji monitorów i laptopów na terenie Trójmiasta i okolic.

Kalibrujemy:

  1. Sprzętowo monitory graficzne EIZO serii CS, CX i CG przy wykorzystaniu oprogramowania Eizo ColorNavigator
  2. Sprzętowo monitory graficzne NEC serii P, PA, SV wykorzystując oprogramowanie dołączone do monitorów. W przypadku braku oprogramowania oferujemy licencję na oprogramowanie NEC SpectraView II w preferencyjnej cenie.
  3. Sprzętowo monitory biurowe, biznesowe NEC jeżeli dany model monitora ma możliwość kalibracji sprzętowej. Podobnie jak w przypadku monitorów graficznych wykorzystujemy oprogramowanie NEC SpectraView II. Oferujemy licencję na oprogramowanie w preferencyjnej cenie.
  4. Programowo wszystkie monitory i laptopy wykorzystując oprogramowanie X-Rite i1Profiler.

Pełną ofertę i cennik znajduje się na naszej stronie o kalibracji monitorów.

Podziel się tym ze znajomymi.

Zostaw komentarz