Adobe Photoshop Lightroom 6 już dostępny

Adobe Photoshop Lightroom 6 już dostępny

2

Cyfrowa obróbka zdjęć do zastosowań profesjonalnych
Firma Adobe wprowadziła do sprzedaży najnowszą wersję Photoshop Lightroom opatrzonego numerem 6. Oprogramowanie to jest znane i cenione na świecie jako najbardziej zaawansowane, a jednocześnie proste w obsłudze narzędzie do edycji fotografii. Program Lightroom udostępnia wszystkie narzędzia potrzebne do wydobycia najlepszych elementów fotografii. Umożliwia między innymi podkreślenie kolorów, ożywienie przytłumionych ujęć, usunięcie obiektów rozpraszających uwagę oraz wyprostowanie przekrzywionych zdjęć. Każda uchwycona chwila uzyskuje odpowiedni wygląd.

Najnowsza wersja oprogramowania wprowadza takie nowości i udogodnienia jak łączenie zdjęć w panoramy i obrazy HDR, rozpoznawanie twarzy, rozbudowane prezentacje slajdów i wideo oraz pędzelek ustawień w filtrach gradacyjnych. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi nowościami Lightrooma 6.

Nowość: Łączenie zdjęć w technice HDR
Można tworzyć naturalne lub surrealistycznie wyglądające zdjęcia składające się z kontrastujących scen. Adobe Lightroom 6 umożliwia połączenie kilku fotografii z różnymi ustawieniami naświetlenia w jedno zdjęcie HDR. Technika ta – high dynamic range polega na tworzeniu zdjęć o dużej rozpiętości tonalnej, co idealnie sprawdza się w nierówno naświetlonych scenach, miejscach z silnym światłem powodującym prześwietlenia w kadrze – zdjęcia pod słońce, nocne miejskie pejzaże.

Nowość: Tworzenie panoram
Adobe Photoshop Lightroom 6 umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych z ekstremalnie szerokim polem widzenia i niewiarygodną szczegółowością. Technologia Photomerge pozwala łączyć wiele fotografii, również bezpośrednio w formacie RAW, w jedno ciągłe zdjęcie panoramiczne, gotowe do dalszej obróbki. Lightroom analizuje powtarzające się obiekty na zdjęciach, tak by panorama była ciągła, bez widocznych śladów łączenia zdjęć. Można łączyć ze sobą dowolną ilość zdjęć – w pionie, poziomie lub jednocześnie w obu płaszczyznach. Dzięki temu można tworzyć szerokokątne zdjęcia bez konieczności posiadania szerokiego obiektywu. Dzięki panoramom na zdjęciach można przedstawić więcej otoczenia, co jest niesamowicie atrakcyjne.

Nowość: Pędzelek filtrów gradacyjny
W Lightroom 6 wprowadzono możliwość korekcji filtrów gradacyjny (połówkowych, radialnych) za pomocą pędzelka regulacji (dodatkowy adjustment brush). Teraz gdy trzeba na przykłąd przyciemnić prześwietlone niebo, a w kadrze są drzewa lub budynki, które mają zostać nienaruszone – można w łatwy sposób skorygować maskę używając pędzelka ustawień. W taki sam sposób można rozszerzyć działanie filtrów. Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego proces korygowania filtrów gradacyjny.

lightroom-filtry

Zdjęcie: Andrzej Beręsewicz, trójmiejski fotograf.

Nowość: Rozpoznawanie twarzy
Zdjęcia przyjacioł i rodziny dadzą się łatwo odszukać bez konieczności tagowania. Wystarczy po prostu wybrać na dowolnym zdjęciu twarz poszukiwanej osoby i Lightroom będzie szukał tej twarzy na wszystkich zapisanych zdjęciach. Również przy tworzeniu kategorii i grup można wykorzystywać funkcję rozpoznawania twarzy.

Nowość: Interesujące pokazy slajdów połączone z wideo
Nowa wersja oprogramowania umożliwia tworzenie pasjonujących i widowiskowych pokazów slajdów łączących zdjęcia, wideo i muzykę. Możliwe jest dodawanie profesjonalnych efektów, takich jak obracanie obrazów i przybliżanie. Dzięki nowej wersji Adobe Lightroom pokaz slajdów jest profesjonalny i przyciągający uwagę, a tworzenie jego jest niezwykle proste.

Nowość: Rozszerzone galerie internetowe
Publikacja i tworzenie galerii w internecie jeszcze nigdy nie było takie proste. Lightroom 6 umożliwia prezentację swoich prac w internecie w sposób bardziej elegancki, przyciągający uwagę i interaktywny. Nowe szablony galerii, kompatybilne z HTML5, można używać w prawie wszystkich wyszukiwarkach na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Wystarczy parę kliknięć i galeria jest gotowa do opublikowania w sieci.

Nowość: Ulepszona wydajność
Importowanie i edytowanie zdjęć przebiega teraz szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Lightroom wykorzystuje kompatybilne procesory graficzne, aby podwyższyć prędkość obróbki. Zdarzało się, że wcześniejsze wersje Lightrooma mimo szybkiego procesora, miały problem z wydajnością podczas obróbki zdjęć. Teraz, gdy oprogramowanie wykorzystuje procesor karty graficznej cyfrowe wywoływanie zdjęć staje się szybsze niż kiedykolwiek. Poprawa szczególnie wyraźna jest w panelu „Opracowywanie fotografii” (Develop). Lightroom 6 jest szybszy, stabilniejszy, a dzięki temu wygodniejszy w codziennej pracy z fotografią.

Inne funkcje, o których warto wspomnieć

Obróbka bez strat
Oryginalne fotografie pozostają zachowane, a wszystkie kroki można w każdej chwili cofnąć lub zapisać jako nową wersję zdjęcia. Zapewnia to bezpieczeństwo i pewność że wszystkie wcześniejsze wersje fotografii będą dostępne w każdym momencie pracy nad zdjęciem.

Udoskonalona konwersja zdjęć na czarno-białe
Subtelne niuanse i kontrasty tworzą udane czarno-białe zdjęcie. Przy konwersji na odcienie szarości za pomocą Lightroom można korzystać z ośmiu kanałów kolorystycznych.

Praktyczne wskazówki
Polecamy zapisanie ustawień szczególnie udanych zdjęć, w celu wykorzystania ich w przyszłości. Lightroom zawiera dziesiątki wstępnie zdefiniowanych konfiguracji. Tysiące innych mogą zostać pobrane od pozostałych producentów.

Rozszerzona funkcja pędzelka do korygowania
Jednym ruchem myszki można „wymazać” niepożądane obiekty – również te trudne do uchwycenia, np. nitki. Zachowana jest przy tym kontrola nad każdym rodzajem retuszu.

Upright
Jednym kliknięciem można usunąć perspektywiczne zniekształcenia. Technologia Upright analizuje i automatycznie koryguje linie poziome i pionowe na Państwa zdjęciach. Również ujęcia z zasłoniętym horyzontem pozwalają się skorygować.

Opcje prezentacji online
łatwiejszy sposób na publikację zdjęć na portalach społecznościowych i specjalnych platformach ze zdjęciami, jak np. Facebook lub Flickr. Na niektórych serwisach internetowych można nawet zamieszczać komentarze online do zdjęć w bibliotece Lightroom.

Tworzenie fotoksiążek
Opcja komponowania interesujących fotoksiążek. Do wyboru są liczne intuicyjne szablony, które można dowolnie zmieniać i nadawać im indywidualny charakter, a następnie zamówić usługę wydrukowania własnego dzieła.

Często stawiane pytania

Czym różni się Lightroom 6 od Adobe Photoshop?
Lightroom stanowi kompleksowe rozwiązanie w nowoczesnej fotografii cyfrowej. Za pomocą efektywnych narzędzi do obróbki można szybko wydobyć ze zdjęcia to co najlepsze. Adobe Photoshop jest standardem w profesjonalnym opracowywaniu fotografii i oferuje zaawansowane funkcje przy bardzo dokładnych retuszach i pracę z danymi na wielu poziomach.

Obecnie korzystam z programu Photoshop. Do czego potrzebny mi Lightroom?
Photoshop Lightroom nie tylko przyczynia się do tego, że przy fotografii cyfrowej rutynowe zadania wykonuje się efektywniej, lecz również oferuje bogaty wybór narzędzi pozwalających na wydajne opracowywanie, zarządzanie i prezentowanie zasobów zdjęć.

Czym różni się Lightroom i Adobe Photoshop Elements?
Lightroom został stworzony z myślą o fotografach zawodowych i amatorach, którzy chcieliby jednym kliknięciem dokonywać rutynowych korektur i korzystać z najlepszych narzędzi przy bardziej zaawansowanych obróbkach. Photoshop Elements oferuje fotografom – amatorom intuicyjne funkcje opracowywania swoich prac oraz automatyczne opcje optymalizacji i prezentacji zdjęć. Ponadto, program pozwala na tworzenie osobistych prezentów.

Porównanie produktów Adobe Lightroom

Adobe Lightroom 4

Adobe Lightroom 4

Adobe Lightroom 5

Adobe Lightroom 5

Adobe Lightroom 6

Adobe Lightroom 6

Efektywna praca i organizacja
Rozpoznawanie twarzy
Ulepszona wydajność
Podgląd Smart.
Zarządzanie wg miejsca zrobienia zdjęcia
Importowanie zasobów zdjęć z innych aplikacji
Rozszerzona możliwość korzystania z wideo
Podstawowe narzędzia obróbki filmów
Ulepszona funkcja znaków wodnych
Wsparcie dla platformy 64-bit
Obsługa wielu monitorów
Zarządzanie zdjęciami offline
Opracowywanie zdjęć w pakiecie wg założonych wytycznych obróbki
Zintegrowanie z Adobe Photoshop CC
Praktyczne wskazówki do obróbki zdjęć
Jednoczesne zarządzanie i obróbka większej ilości zdjęć
Kompleksowe zarządzanie
Elastyczne ustawienia widoku
Konwertowanie danych z formatu DNG
Przyporządkowywanie metadanych na bazie jednego lub grupy zdjęć
Zmiana nazwy plików
Rozszerzone opcje szukania i filtra
Przyporządkowanie haseł do użytkownika
Współpraca z metadanymi IPTC, EXIF i XMP
Oszczędność czasu przy imporcie i eksporcie danych
Przyporządkowanie metadanych przy imporcie
Wydajna optymalizacja
Łączenie zdjęć w technice HDR
Łączenie zdjęć w panoramie
Pędzelek filtra gradacyjnego
Rozszerzona funkcja pędzelka do korygowania
Upright
Radialny gradient
Przywracanie głębi i światła
Pędzelek do wyrównywania bieli
Dodatkowy pędzelek do konturów
Rozszerzona redukcja szumów
Dodawanie ziarnistości filmu
Korekcja obiektywu
Korekcja pespektywy
Selektywna praca z pędzelkiem
Obróbka bez strat
Wydajna obróbka zdjęć
Śledzenie zmian
Porównanie “przedtem” – “potem”
Ulepszona konwersja na zdjęcia czarno-białe
Uproszczone narzędzia do cieniowania
Doskonałe dopasowanie odcienia koloru, nasycenia i nabłyszczenia
Inteligentne oznaczenie ostrości
Usuwanie zanieczyszczeń
Korekcja czerwonych oczu
Urozmaicona prezentacja
Rozszerzona opcja pokazów slajdów z wideo
Rozszerzone gaIerie internetowe
Pokazy slajdów oparte o wideo
Ulepszone opcje fotoksiażek
Rozszerzone opcje prezentacji online
Fotoksiążki
Udostępnianie filmów
Podgląd Softproofing
Wysyłanie maili bezpośrednio z aplikacji
Parametry drukowania zdefiniowane dla użytkownika
Pokazy slajdów z wideo zoptymalizowane pod kątem łatwego udostępniania
Elastyczne udostępnianie online bezpośrednio z Lightroom
Zintegrowanie z Yahoo! i serwisem Flickr®
Współpraca z galeriami internetowymi na bazie HTML lub Flash
Udostępnianie zdjęć w galeriach internetowych za pomocą jednego kliknięcia

 

Wymagania techniczne Adobe Lightroom 6

Wymagania systemowe Adobe Photoshop Lightroom 6
WindowsMicrosoft Windows
Wersje systemu operacyjnego Microsoft ® Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1, Windows 8 lub Windows 8.1
Procesor 64 bitowy procesor Intel lub AMD
Karta graficzna Obsługa OpenGL 3.3 i DirectX 10
Pamięć RAM 2 GB (4 GB zalecane)
Miejsce na dysku 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Rozdzielczość ekranu Minimum 1024×768
Napęd DVD-ROM (dla pudełkowej wersji programu Adobe Photoshop Lightroom)
Internet Połączenie z Internetem wymagane do aktywacji, rejestracji, kontroli subskrybcji produktu oraz w celu dostępu do usług internetowych.
MacintoshApple Mac
Wersje systemu operacyjnego Mac OS X 10.8, 10.9 lub 10.10
Procesor Wielordzeniowy procesor Intel z obsługą 64-bitowej
Karta graficzna Obsługa OpenGL 3.3
Pamięć RAM 2 GB (4 GB zalecane)
Miejsce na dysku 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Rozdzielczość ekranu Minimum 1024×768
Napęd DVD-ROM (dla pudełkowej wersji programu Adobe Photoshop Lightroom)
Internet Połączenie z Internetem wymagane do aktywacji, rejestracji, kontroli subskrybcji produktu oraz w celu dostępu do usług internetowych.

 

blog-ofert

 

Podziel się tym ze znajomymi.

2 komentarze

Zostaw komentarz